https://carlsongracieistanbul.com/wp-content/uploads/2020/12/bjj1-300x450.jpg

9.yüzyılın sonlarında Japon Jiu-Jitsu ustalarının diğer kıtalara göç etmesi, turnuvalarda yer almaya başlaması ve öğretilerini yayması sayesinde Jiu-jitsu bilinirliğine sahip olduk.

Brazilian Jiu Jitsu tarihi ise bu ustalar arasında yer alan gelmiş geçmiş en büyük ve son Jiu-jitsu dövüşçüsü olan “Conde Koma” olarak da bilinen Mitsuya Maeda’nın 1915 yılında Brezilya’ya gelmesiyle başlamıştır. Bu dönemde Mitsuya Maeda’nın yolu Gastao Gracie ile kesişiyor. 8 çocuk babası olan Gastao Gracie Jiu-jitsu hayranı oluyor ve 15 yaşında olan en büyük oğlu Carlos’u bu japon ustaya teslim ediyor. Bu dönem Carlos için Jiu-jitsu sadece bir dövüş sanatı değil, kişisel gelişim yöntemi haline gelmiş. Ufak tefek ve zayıf yapıda olan Carlos, Jiu-jitsu tekniklerini geliştirerek kendi sikletinden çok daha iri ve güçlü rakipleri alt edebilmeyi başarmıştır.

1925 yılında Rio’da ilk Jiu-jitsu okulunu Academia Gracie de Jiu-Jitsu adıyla açmıştır. Carlos Gracie’nin yarattığı etkili savunma sistemi “nazik sanat” olarak bilinmektedir. Bu isim toleranslı, saygılı, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmesi sebebiyle konulmuştur. Zamanın tüm şampiyonlarına meydan okuyarak, kendinden 50-60 pound daha ağır ve güçlü rakipleri alt etmesi ise, Gracie’nin isminin ünlenmesine ve prestij kazanmasına sebep olmuştur.

Carlos, kendi yapısına göre değiştirip yarattığı tüm tekniklerle beraber, hayat filozofisini ve atletlere göre uyarladığı Gracie Diyeti olarak bilinen beslenme yöntemini, hem kardeşlerine hem de tüm öğrencilerine yıllar boyu aktarmıştır. Bu sebeple dünyada Jiu-jitsu yalnızca dövüş sporu olarak değil, aynı zamanda sağlıkla bağdaştırılan bir terim haline gelmiştir.

https://carlsongracieistanbul.com/wp-content/uploads/2020/12/bjj2-300x465.jpg
https://carlsongracieistanbul.com/wp-content/uploads/2020/12/caglar_carlson2-300x375.jpg

Gracie kardeşler, atış ve düşüşler üzerine kurulu JaponJiu-Jitsu tekniklerini tamamen değiştirerek yerde mücadele, boğuşlar ve pes ettirmeye yönelik bambaşka bir savunma sporu yaratmışlardır. Brezilya kimlikleriyle de bağdaşarak ünlenen bu spor yıllar içinde tüm dünyaya Brazilian Jiu-jitsu olarak yayılmıştır.

BJJ yaratıcısı Carlos Gracie’nin torunu ve hocamız Master Carlson Gracie JR’ın da katkılarıyla kurulan uluslararası IBJJF ve CBJJ federasyonları sayesinde Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında hızla yayılan BJJ sporu, resmi turnuvaları ile düzenlenen ve dünya çapında tanınan bir spordur. BJJ sporcuları dünyanın en iyi atletleri olarak görülmektedir. Ground and Pound İstanbul / Carlson Gracie İstanbul olarak yetişen yeni nesillere disiplin, özgüven ve toleransı aşılamak hem de kendilerini ve ailelerini korumayı öğretmeyi amaç ediniyoruz.