Carlson Gracie Jr.

Grand Master

Brazilian Jiu-jitsu dünyasında Jiu-Jitsu’nun Prensi (El Principe de Jiu-Jitsu) lakabıyla tanınan Carlson Gracie Jr. 27 Temmuz 1969 da Rio de Janeiro, Brazilya’da doğdu. Brazilian Jiu-jitsu’nun kurucusu Carlos Gracie’nin torunu ve BJJ efsanesi Grand Master Carlson Gracie’nin tek oğludur. 3 yaşında başladığı Jiu-jitsu kariyerine bugün 6. derece siyah kuşak olarak devam etmektedir. Ayrıca ünlü Brezilyalı Judo ustası, Georges Mehdi altında Judo siyah kuşağı da bulunmaktadır. BJJ de kazandığı onlarca galibiyetin yani sıra Brezilya Grekoremen güreş takımında da Güney Amerika’da kazandığı 6 galibiyetle kendine yer edinmiştir.

1993’te Rio De Janeiro Devlet Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar Rio De Janeiro’daki “Şampiyonların Mağarası” olarak bilinen, BJJ, MMA (Karma dövüş sanatları) ve Vale Tudo alanlarında onlarca şampiyon yetiştiren orjinal Carlson Gracie Okulu’nda hocalık yaptı. Carlson hem şampiyonlardan biri olarak, hem de yetistirdiği ve mensubu oldukları Carlson Gracie Arrebentação Competition Takımı’nın bir üyesi olarak 80 ve 90’lı yıllarda BJJ dünyasında başarılarıyla kendinden söz ettiremeye devam etti.

2002‘de Amerika’ya taşınarak, Chicago’da The Carlson Gracie Academy’yi kurdu. Chicago bölgesindeki ilk BJJ akademisi olma özelliğini taşıyan okulda çocuk ve yetişkin grup derslerinin yanısıra bölgedeki bilimum güvenlik güçlerine, askeri personele, amatör ve profesyonel MMA sporcularına eğitim vermektedir. Amerika’daki vaktinin çoğunu Chicago’daki okulda geçiren master, dünyadaki tüm Carlson Gracie Akademilerden gelen yoğun talep sebebiyle yılın büyük bir bölümünü seminerler vererek geçirmektedir.